Change the world with your donation

Solidarity Fund - Internationale Alevitische Stiftung ( UADE )

A project from Internationale Alevitische Stiftung
in Bielefeld, Germany

We appreciate your contribution and solidarity to financially support needy, sick and disadvantaged people. İhtiyacı olanın elinden tutmak, okumak isteyip ımkanı olmayanları okutmak adına katıklarınızı bekliyoruz.

Sevda Dogan
Write a message

About this project

As the International Alevi Foundation for the Promotion of Education, Research and Solidarity ( UADE ), we receive many individual requests for financial support. Until now, we could not respond to these requests. From now on, with this call for donations, we have created this SOLIDARITY FUND to respond to the requests for financial assistance. We will support requests according to the criteria of this fund. We would greatly appreciate it if you would contribute to it. May God accept the gifts of those who wish to contribute. 

Kurban veya adak sadece hayvan kesmek değil. Paylaşımcı, yardımsever, ihtiyacı olanın elinden tutmak, okumak isteyip ımkanı olmayanları okutmak, maddi destekde bulunmaktır.

Uluslararası Alevi Araştırma Dayanışma ve Eğitim Vakfı ( UADE ) olarak bize çok bireysel yardım başvuruları geliyor. Şimdiye kadar bu başvurulara gerektiği kadar cevap veremiyorduk. Bundan itibaren bu FON yoluyla buna benzer mağdur Canların yardım başvurularına cevap verebilmek için bu DAYANIŞMA FONUNU oluşturduk. Bu Fonun kriterlerine göre gelen başvurulara destek vereceğiz. Katkıda bulunursanız çok memnun oluruz. Katkıda bulunmak istiyen Canların lokmalarını Allah kabul etsin. 

 www.alevi-vakfi.com    www.uade-tesvik.org